Jak poprawić pamięć osoby starszej
Pogarszanie się pamięci to normalny proces, który postępuje z wiekiem. Warto jednak nauczyć się nad nim panować po to, by nie utrudniał codziennego funkcjonowania. Pomocne będą ćwiczenia, które utrzymają umysł seniora w dobrej kondycji. Ich wykonywanie w połączeniu z odpowiednią dietą i regularną aktywnością fizyczną pozwoli szybko osiągnąć zadowalające rezultaty. Jak poprawić pamięć seniora?
Pamięć jest zaliczana do czynności poznawczych i dzieli się na krótko- i długotrwałą. Umożliwia zapamiętywanie, magazynowanie i odtwarzanie informacji. Zdolność zapamiętywania zaczyna się stopniowo pogarszać po 40. roku życia. Dwie dekady później seniorzy mogą zaobserwować u siebie znaczące zmiany i trudności z zapamiętywaniem. W tym okresie wielu z nich obawia się choroby – na przykład Alzheimera – i szuka u siebie jej pierwszych symptomów. Warto pamiętać, że nie zawsze zaniki pamięci to objaw poważnego schorzenia.
Kiedy zaniki pamięci stają się problemem?
Zdaniem prof. dr hab. n. med. Jarosława Sławek, prezesa Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, niepokój mogą wzbudzić zaburzenia pamięci epizodycznej, czyli tej dotyczącej zdarzeń. Warto zacząć wnikliwie obserwować zachowanie seniora, który regularnie zaczyna zapominać, co robił danego dnia, z kim rozmawiał, jak spędzał czas. Gubienie się w nowym dla niego miejscu czy trudności z odnalezieniem drogi do domu mogą być symptomami choroby otępiennej.
Pamiętajmy jednak, że trudności związane z przywołaniem nazwiska ulubionego aktora czy tytułu filmu, jakich doświadczają seniorzy, mieszczą się w normie – świadczą jedynie o tym, że ich mózg się starzeje. Czy da się zahamować ten proces? Seniorzy mogą wykonywać odpowiednie ćwiczenia, by poprawić swoją pamięć.
Jakie ćwiczenia poprawią pamięć seniora?
Zalecane jest wykonywanie ćwiczeń z dziedziny mnemotechniki, które mogą pomóc poprawić pamięć seniora. Dzięki temu można poprawić przechwytywanie i zapamiętywanie informacji. Bardzo dobrym narzędziem są gry planszowe, karciane, rebusy czy krzyżówki. Pomocne w treningu pamięci są zarówno tradycyjne planszówki, jak i aplikacje na tablet lub telefon.
Na poprawę pamięci mogą liczyć również seniorzy, którzy regularnie zasiadają do memory, gry opartej na skojarzeniach, lub układają puzzle. Dobre rezultaty można osiągnąć, ćwicząc pamięć wspólnie ze znajomymi w czasie gry w szachy, warcaby lub w brydża. Jakie są inne sposoby na poprawę pamięci osób w wieku 60 plus?
Czytanie książek i gazet oraz odpoczynek
Regularne zagłębianie się w lekturę książki lub gazety pobudza umysł do pracy. Książka aktywuje różne obszary w mózgu oraz zmusza do zapamiętywania informacji, jeśli czytelnik chce aktywnie śledzić fabułę powieści i losy jej bohaterów. Codzienny przegląd prasy to bardzo duża dawka nowych informacji.
Czytanie gazet jest dla seniora korzystne, ponieważ:
- mobilizuje do zapamiętywania nowych informacji
- poprawia zdolność zapamiętywania
- trenuje umiejętność kojarzenia zdarzeń i faktów
- pobudza zainteresowania aktualnymi zdarzeniami
- dostarcza wiedzę na temat bieżących wydarzeń
Warto pamiętać również o odpoczynku i unikaniu stresów. Wiele osób uważa, że seniorzy nie mają problemów, tymczasem wyzwania dnia codziennego mogą okazać się dla nich przytłaczające. Dbanie o dobry sen i codzienną chwilę na relaks, jak słuchanie ulubionej muzyki czy właśnie czytanie książki, to podstawa!
Wpływ diety na poprawę pamięci u seniora
Codzienna dieta seniora powinna zostać wzbogacona o witaminy i składniki mineralne, które poprawiają działanie mózgu i pamięć.
Zdaniem naukowców zbilansowane posiłki spowalniają procesy starzenia się i wpływają korzystnie na układ nerwowy oraz układ krążenia. Polecana dla seniorów jest dieta śródziemnomorska bogata w zdrowe tłuszcze: ryby morskie, oliwę z oliwek, orzechy i nasiona oraz zielone warzywa i świeże owoce. Na talerzu seniora powinny znaleźć się również węglowodany złożone – ich dobrym źródłem jest pełnoziarniste, ciemne pieczywo czy bogata w białko kasza gryczana.
Wpływ ćwiczeń fizycznych na pracę mózgu
Warto również zachęcać seniora do regularnego uprawiania aktywności fizycznej. Według naukowców z Uniwersytetu Teksańskiego w Dallas, którzy przeprowadzili badania na grupie seniorów, regularne ćwiczenia fizyczne poprawiają zdrowie mózgu i pobudzają jego obszary odpowiedzialne za pamięć.
Jaki rodzaj wysiłku mogą wykonywać seniorzy? Podstawą codziennej aktywności powinny być spacery lub jazda na rowerze w umiarkowanym tempie, czyli ogólnie ruch na świeżym powietrzu. Coraz większą popularność wśród seniorów zyskują tai chi i joga. Ćwiczenia skoncentrowane na oddechu, wykonywane w umiarkowanym tempie, to bardzo dobry rodzaj treningu. Dodatkową korzyścią, jaką mogą osiągnąć osoby starsze, które regularnie medytują w czasie zajęć, jest redukcja poziomu stresu i zwiększenie zadowolenia z życia.
Naturalne wyciągi roślinne, które wspomagają pamięć
Codzienną aktywność można wspomóc, stosując również naturalne substancje roślinne, które poprawiają pamięć.
Seniorzy, którzy chcą poprawić pamięć, mogą sięgnąć po miłorząb japoński lub żeń-szeń. Powinni natomiast uważać na preparaty zawierające kofeinę, guaranę lub yerba mate – ich stosowanie jest niezalecane dla osób chorujących na nadciśnienie i cierpiących na bezsenność. Najpopularniejszą substancją, która poprawia pamięć, jest lecytyna, czyli grupa związków zaliczana do fosfolipidów. Seniorzy powinni pamiętać również o odpowiedniej podaży witamin z grupy B, szczególnie B12, oraz magnezu, cynku i witaminy A.
Nie oznacza to jednak, że osoba starsza musi zaczynać swój dzień od garści tabletek! Składniki mineralne oraz witaminy powinny być dostarczane w wystarczającej ilości do organizmu wraz z codziennym pożywieniem. Ewentualne niedobory warto skonsultować z lekarzem.
Wraz z wiekiem pamięć może ulegać pogorszeniu. Dlatego seniorzy powinni dbać o odpoczynek i prawidłową dietę oraz o codzienną dawkę ruchu – spacery i jazda na rowerze to aktywności szczególnie zalecane w tej grupie wiekowej.
Bardzo dobrym sposobem na poprawę pracy mózgu i zdolności zapamiętywania jest granie w planszówki, rozwiązywanie rebusów, oraz czytanie książek i gazet. Codzienne, ciekawe aktywności na pewno uprzyjemnią dzień seniora i wpłyną na poprawę jego samopoczucia.