Higiena osobista to utrzymanie w czystości skóry, włosów, paznokci, jamy ustnej, bielizny i ubrania. Dzięki niej możliwe jest zachowanie prawidłowych funkcji skóry oraz zapobiega się wielu chorobom i powikłaniom zdrowotnym. Jak wygląda higiena seniora?

Każdy człowiek ma indywidualną potrzebę czystości, która jest całkowicie naturalna i jest zaliczana do głównych potrzeb człowieka (obok potrzeby żywienia, wydalania, ruchu itd.). W dużej mierze zależy ona od społecznych i indywidualnych uwarunkowań, jednak bezwzględnie należy dbać o higienę w każdym przypadku. Warto tu sprostować jedną rzecz: mitem jest, że osoby unieruchomione w łóżku się nie brudzą i w związku z tym nie wymagają takiej samej higieny jak osoba aktywna. Dlaczego? Ponieważ poprzez higienę dba się o komfort, dobre samopoczucie, a przede wszystkim zapobiega się przykrym chorobom, powikłaniom czy zaburzeniom w sferze biologicznej, psychicznej i społecznej.

Higiena osobista osoby starszej

Zadaniem higieny osobistej jest utrzymanie jak najlepszego samopoczucia i zdrowia podopiecznego. Musi się to odbywać pod pewnymi warunkami, ponieważ tylko wtedy zapobiegnie się ryzyku pojawienia się m.in. wszawicy, grzybicy czy ropnego zapalenia skóry, ponadto wypracuje się dobre nawyki, dzięki którym senior będzie czuł się pod dobrą opieką i po prostu akceptowany.

Co daje prawidłowa higiena:

  • pomaga utrzymać i wzmocnić zdrowie
  • zapewnia prawidłowe warunki do rozwoju lub leczenia
  • chroni organizm przed chorobami
  • rozwija sprawność fizyczną, psychiczną i umysłową
  • tworzy i utrzymuje odpowiednie normy higieniczne dla różnych dziedzin aktywności i życia człowieka

Higienę osobistą można sprowadzić do ogólnej dbałości o ciało, która objawia się regularnym myciem, regularną zmianą odzieży czy bezpośrednim unikaniem zabrudzenia.

Pielęgnacja i zabiegi higieniczne

Liczba i rodzaj wykonywanych zabiegów higienicznych zależy od stanu podopiecznego, ale jak zostało wspomniane, istnieją dobre praktyki, które warto stosować w przypadku każdej osoby starszej. Jest to właśnie mycie ciała, które może przybrać formę prysznica, kąpieli w wannie czy mycia w łóżku. Nie zależy zapomnieć również o higienie jamy ustnej, ponieważ w ten sposób uniknie się próchnicy zębów – należy przeprowadzić kompleksowe czyszczenie włącznie z myciem zębów, czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną lub irygatorem, czyszczenie języka oraz czyszczenie protezy zębowej.

Również takie codzienne czynności jak mycie, czesanie i szczotkowanie włosów, a także golenie zarostu u mężczyzn zaliczane są do higieny osobistej. Nie można zapomnieć o systematycznym obcinaniu paznokci, zarówno u rąk, jak i nóg, a także zmianie bielizny osobistej, ubrań oraz pościeli.

Powyższe czynności sprawny dorosły człowiek powinien wykonywać samodzielnie. Jednak osoby schorowane lub unieruchomione wymagają pomocy w mniejszym bądź większym zakresie, ponieważ nawet proste czesanie włosów może być ponad ich siły. Dlatego zakres zabiegów powinien być ściśle powiązany z potrzebami i stanem zdrowia podopiecznego.

Na koniec chcemy podkreślić, że nie tylko pielęgnacja i higiena osobista osoby starszej jest ważna – ważne jest również zachowanie czystości w samej łazience, która powinna być dla seniora bezpieczna. W łazience powinny znaleźć się maty antypoślizgowe, uchwyty do podtrzymania i dźwigania, specjalistyczny taboret pod prysznic lub nawet chodzik, który ułatwi poruszanie się. W łazience powinno być sterylnie i ciepło, aby zabiegi pielęgnacyjne wykonywać w maksymalnie komfortowych warunkach.