Wiele rodzin staje przed koniecznością zatrudnienia opiekunki do osoby starszej, której zadaniem będzie pomoc w codziennej opiece. Można znaleźć opiekunkę prywatnie albo też zdecydować się na współpracę z agencją. Dlaczego to drugie rozwiązanie jest lepsze? Chociażby dlatego, że przynosi korzyści zarówno seniorowi, jak i samej opiekunce, np. łatwiej jest kontrolować pracę opiekunki lub też ma się gwarancję jej zamiany, gdy się nie sprawdzi. Opiekunka natomiast jest zatrudniona legalnie i ma jasno wyznaczony zakres obowiązków.

 

O zawodzie opiekuna osób starszych mówi się, że jest to jeden z najbardziej deficytowych zawodów w Polsce. Społeczeństwo się starzeje – według prognozy EUROPOP2019 w 2050 roku polskie społeczeństwo będzie składać się w blisko jednej trzeciej z seniorów. Według raportu „Jobs of Tomorrow Mapping Opportunity – in the New Economy” z 2020 roku, opublikowanego przez World Economic Forum, wynika, że zawodem przyszłości w kolejnych trzech latach będą tzw. zawody z gospodarki troski, które stanowić będą aż 37% potrzeb. Wśród nich są opiekunowie, sanitariusze, pielęgniarze czy asystenci medyczni. Nie ulega więc wątpliwości, że zapotrzebowanie na usługę opieki nad seniorami już jest wysokie i będzie stale rosnąć. Z drugiej strony coraz więcej pojawia się ogłoszeń prywatnych oferujących tę usługę, co rodzi kolejny problem – legalność zatrudnienia i bezpieczeństwo seniora.

Ryzyko pracy jako opiekun osób starszych – kilka słów o uchodźcach

Artykuł ten piszemy w kwietniu 2022 roku, kiedy to trwa militarny atak Rosji na Ukrainę. Do tego czasu (atak rozpoczął się 24 lutego) do Polski przyjechało 2,4 mln uchodźców, którzy pozostawili rodziny w swoim kraju i są gotowi podjąć pracę. Parają się różnymi zajęciami – od gotowania, wykonywanie stroików, szycie, usługi sprzątania, po opiekę nad dziećmi i seniorami. Polacy pomagają, jak umieją, i oferują rozmaite drobne prace lub prace na dłuższy termin. Nie brakuje jednak doniesień o wykorzystywaniu trudnej sytuacji uchodźców. W mediach pojawiają się informacje o tym, że nie otrzymują wynagrodzenia za swoją pracę czy pracują więcej godzin, niż zostało to ustalone. Nie wspominając, że prace często mają charakter czasowy, a dla uchodźców bardzo ważna jest stałość zatrudnienia i pewność, że z dnia na dzień nie pozostaną na bruku.

O trudnej sytuacji ukraińskich opiekunek w Polsce pisaliśmy tu

Aby zabezpieczyć interesy obu stron, zarówno opiekunów, jak i pacjentów, najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalnej agencji. W tym artykule przybliżymy, dlaczego warto podjąć współpracę z agencją opiekunek dla osób starszych i zdecydować się na opiekunkę właśnie od niej.

Umowa to spokój, bezpieczeństwo i korzyści podatkowe

Praca opiekunki osób starszych z ramienia agencji jest formalna, legalna i zabezpieczona prawnie. Oznacza to, że z jednej strony opiekunce przysługują wszystkie prawa i jest chroniona jako pracownik, a z drugiej – interesy klienta są zabezpieczone umową. Jest to o tyle ważne, że klient, decydując się na pracę bez umowy, ryzykuje dosyć sporo, z czego brak gwarancji usługi i niewykonanie zleconych zadań może być najmniejszym problemem. Dochodzi do tego codzienny strach, że sprawa wyjdzie na jaw, co grozi poważnymi problemami z urzędem skarbowym, prawem i karą finansową.

Ważne: Praca na czarno w świetle polskiego prawa jest wykroczeniem. W razie jej ujawnienia, klient podlega karze grzywny, a w niektórych przypadkach może stracić nawet prawo wykonywania

Klient z agencją podpisuje umowę i to agencja jest stroną umowy. Dokumenty zawierają m.in. rodzaj współpracy i miejsce wykonywania pracy. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że to agencja przejmuje na siebie wszelkie formalności związane z zatrudnianiem opiekunki osób starszych, począwszy od legalizacji pobytu w kraju (jeżeli jest np. z Ukrainy), przez wypłatę wynagrodzenia, ubezpieczenie, a na płaceniu składek skończywszy.

Dodajmy, że tylko umowa zabezpiecza interes klienta. Jeżeli warunki umowy zostaną przez opiekunkę złamane, klient wówczas może sprawę zgłosić do organów ścigania. Ponadto to umowa, a konkretnie faktura od agencji za usługę opieki, jest podstawą do odliczeń podatkowych, jeśli pacjent ma grupę inwalidzką.

Senior nie pozostanie sam dzięki gwarancji ciągłości usługi

Ryzykiem samodzielnego zatrudnienia opiekunki do osoby starszej jest to, że w razie niemożności wykonywania przez nią obowiązków (choroba, wypadek lub porzucenie pracy) znalezienie nowej spoczywa na kliencie. To z kolei wiąże się często z mozolnym przeszukiwaniem ofert i długimi godzinami spędzonymi na telefonach i rozmowach. Nie wspominając, że nie zawsze dokonany wybór okazuje się najlepszym i zabawa zaczyna się na nowo. Jest tu jeszcze jedna ważna kwestia, którą warto poruszyć: współpraca bez umowy wiąże się z tym, że opiekunka może w każdej chwili zrezygnować z pracy bez poniesienia konsekwencji.

Ważne: Servitum gwarantuje opiekunkę, która najlepiej będzie odpowiadać potrzebom. W razie konieczności istnieje możliwość zmiany. Wysyłamy też nową opiekunkę, gdy poprzednia nie może podjąć pracy.

W przypadku podjęcia współpracy z agencją opiekunek klient zyskuje gwarancję ciągłości usługi. W praktyce oznacza to, że agencja wysyła do niego opiekunkę z odpowiednim doświadczeniem i o najlepszym profilu pasującym do potrzeb. Kiedy dojdzie do przerwania usługi, niezależnie od przyczyny, natychmiastowo w miejsce poprzedniczki wysyłana jest nowa opiekunka. Dzięki temu senior ma zapewnioną stałą opiekę, a jego rodzina – spokój o jego komfort i bezpieczeństwo.

Forma opieki dopasowana do potrzeb, nawet zmiennych w czasie

Kolejną zaletą współpracy z agencją taką jak Servitum jest elastyczność formy opieki. Jeszcze przed wysłaniem opiekunki do klienta przeprowadzamy szczegółowy wywiad i badamy potrzeby seniora. W ten sposób proponujemy najlepszą dla niego opiekę. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja z czasem może ulec zmianie – np. senior zachoruje – dlatego też możemy zmienić opiekę godzinową na całodobową lub odwrotnie.

Standardową usługą w agencji opiekunek osób starszych Servitum jest opieka godzinowa, która polega na doraźnym wsparciu osoby starszej, np. niepełnosprawnej, chorej czy samotnej. Szczegółowo ustalamy tutaj harmonogram opieki razem z zakresem obowiązków, np. pomoc w toalecie, pomoc w ubieraniu, pomoc w spożywaniu posiłków, prowadzenie rehabilitacji domowej czy też profilaktyka przeciwodleżynowa. Proponujemy również opiekę całodobową, która jest idealnym rozwiązaniem, kiedy rodzina nie może sama możliwości, aby opiekować się seniorem przez cały dzień. W ramach usługi opiekunka mieszka w domu podopiecznego i jest do jego dyspozycji zawsze wtedy, kiedy tego potrzebuje.

Pewność co do sprawdzonej opiekunki

Dbamy o to, aby do klienta trafiła tylko odpowiednio przeszkolona opiekunka. Nasze opiekunki i opiekunowie mają zapewnione pakiety rozwojowe i szkoleniowe, dzięki którym stale podnoszą swoje kwalifikacje poprzez wewnętrzne szkolenia, w tym językowe i merytoryczne. Ponadto to Servitum, a nie klient, gwarantuje wsparcie i pomoc dla opiekunki, zarówno w przypadku problemów zdrowotnych, jak i urzędowych.

Ważne: W Servitum przeprowadzamy staranny proces rekrutacji, co minimalizuje ryzyko zatrudnienia nieodpowiedniej opiekunki.

Gwarantujemy opiekunkę, która najlepiej będzie odpowiadać potrzebom i będzie miała niezbędne kwalifikacje do podjęcia wskazanych obowiązków. Gdy opiekunka z jakichś względów się nie sprawdzi (co może się zdarzyć, ponieważ jesteśmy tylko ludźmi), zapewniamy jej zamianę. Warto podkreślić, że w przypadku opieki domowej opiekunka jest przypisywana do jednego podopiecznego, tym samym staje się jego opiekunką na wyłączność.

Wsparcie na każdym etapie współpracy

Agencja Servitum zapewnia klientowi kompleksową obsługę wraz z minimalizacją jego zaangażowania w procedury i formalności. Oznacza to, że to naszym zadaniem jest zadbanie o to, aby wszelkie formalności zostały spełnione, zgłoszone i odbywały się zgodnie z prawem. Klient zawsze może liczyć na wsparcie merytoryczne ze strony kierownika regionalnego, a w sytuacjach alarmowych na wsparcie osobiste.

Zalety współpracy z Servitum:

  • stabilna firma o ugruntowanej pozycji
  • działamy ponad 10 lat na terenie całej Polski
  • posiadamy ubezpieczenie OC
  • procedury ograniczamy do minimum
  • przejmujemy na siebie formalności związane z zatrudnieniem i kontrolą pracy opiekunki
  • zapewniamy wsparcie merytoryczne doradców
  • w każdej chwili można zmienić formę opieki

Podsumowanie

Praca na czarno lub w szarej strefie wbrew regulacjom czy specustawie przyjętej po wybuchu wojny ws. zatrudnienia uchodźców z Ukrainy ma się bardzo dobrze. Jej atrakcyjność polega na tym, że pracę można podjąć właściwie od ręki, co jest ratunkiem dla osób w trudnej sytuacji. Ponadto to sposób na zarobek, kiedy ma się problem ze znalezieniem pracy na normalnych zasadach. Dla klientów jest to również korzyść, bo znajduje pracownika po często niższych stawkach, nie mają też obowiązku odprowadzania składek i podatków. Czy warto?

W naszej opinii każda praca powinna być zalegalizowana i sformalizowania. Przynosi to szereg korzyści dla obu stron. Największymi atutami współpracy z agencją jest legalność zatrudnienia opiekunki, ciągłość usługi oraz elastyczna forma opieki. Agencja dba o jakość świadczonej usługi, dzięki czemu rodzina seniora i sam pacjent mogą być spokojni. Zyskują gwarancję, że do seniora zostanie wysłana odpowiednia i przeszkolona opiekunka, ale też, że poświęci mu wystarczającą ilość czasu i z należytą starannością będzie wykonywać swoje obowiązki.

 

Poczytaj również:

 

 

Wstaw link do poprzedniego art. o pracy na czarno – opiekunki