Na świecie panuje pandemia koronawirusa, która dotyka głównie osoby starsze i schorowane. Eksperci mówią wprost, że jest to dramatyczna sytuacja. W walce z wirusem nie pomaga fakt, że sporo zachorowań jest odnotowywanych w domach opieki, stąd przypominamy zalety opieki domowej, która może ograniczyć zarażenia, nie tylko koronawirusem.
Gdy piszemy ten tekst, media alarmują o kolejnych przypadkach zakażeń w domach opieki, gdzie zakażenia COVID-19 są potwierdzane zarówno u seniorów, jak i pracowników zapewniających im opiekę. W tym artykule jednak nie skupimy się nad statystykami czy różnicami między domami opieki a opieką domową dla seniorów – chcemy przybliżyć zalety właśnie tej drugiej.
Przewaga opieki domowej w kontekście zakażeń
Opieka domowa to usługa zapewniana przez wykwalifikowane agencje w domu seniora. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, między innymi osoba starsza pozostaje w znanym sobie otoczeniu, co korzystnie wpływa na jego lub jej komfort psychiczny, a także pozwala podtrzymać więzi społeczne ze znajomymi czy sąsiadami. Co więcej, opieka jest zapewniania nie tylko osobom schorowanym i z ograniczoną mobilnością, ale to także pomoc w codziennych czynnościach, jak ubieranie się czy czesanie.
Zadaniem opiekunki jest pełnienie opieki albo w wyznaczonych godzinach, albo opieki całodobowej. Zakres jej obowiązków jest ściśle określony. Zobacz ofertę Servitum
Największą zaletą opieki domowej jest przypisanie konkretnej opiekunki do podopiecznego, która staje się jednocześnie jego opiekunką na wyłączność (nie opiekuje się innymi seniorami). Dzięki temu minimalizowane jest zagrożenie w postaci zakażeń, do których dochodzi przy kontakcie z obcymi osobami i w większych skupiskach ludzi. Każda opiekunka zobligowana jest do ścisłego trzymania się zasad higieny, co oznacza, że przy każdym kontakcie z podopiecznym myje ręce, dba również o jego higienę, czystość w domu, a także dokładnie przygotowuje posiłki, pamiętając o skrupulatnym myciu warzyw i owoców. Dzięki takiemu podejściu minimalizowany jest kontakt z zarazkami.
Opieka domowa i jej zalety w kontekście chorób:
- zapewnienie stałej opiekunki na wyłączność, co ogranicza kontakt podopiecznego z osobami potencjalnie zarażonymi (jak to jest np. przy opiece zmianowej)
- opiekunka mieszka z podopiecznym i wychodzi na zewnątrz tylko, jeśli jest to konieczne w celu załatwienia najpilniejszych spraw, co zmniejsza ryzyko zakażenia
- szczególna dbałość o higienę podopiecznego
- wyjątkowa dbałość o jakość i czystość przygotowywanych posiłków
- większa dbałość o czystość w otoczeniu seniora
- szybka reakcja na pogorszenie się samopoczucia i stanu zdrowia podopiecznego
- obecność seniora w znanym mu otoczeniu to zwiększone poczucie bezpieczeństwa
- towarzystwo opiekunki zmniejsza poczucie samotności i izolacji
- stały kontakt z opiekunem, dzięki czemu rodzina zyskuje dostęp do informacji o stanie zdrowia podopiecznego
Więcej o zaletach opieki domowej poczytasz w artykule: Zalety domowej opieki nad osobami starszymi.
Głównym założeniem opieki domowej jest ścisła kontrola zdrowia oraz zapewnienie mu maksymalnie komfortowych warunków, które wpływają na niego pozytywnie. W okresach zwiększonej zachorowalności, na przykład w sezonie grypowym czy jak teraz w dobie koronawirusa, niezwykle ważne jest dbanie o higienę, pamiętanie o regularnych posiłkach oraz zapewnienie aktywności seniorowi – to wszystko bowiem sprzyja wzrostowi lub chociaż podtrzymaniu jego odporności, a to z kolei zmniejsza ryzyko zachorowań.
Kluczową kwestią jest pomijanie tzw. ognisk zakaźnych, a nimi właśnie są domy opieki i wszelkie zbiorowiska, w których mogą pojawić się osoby zakażone lub nosiciele groźnych wirusów. Stąd fundamentalną przewagą opieki domowej nad domami opieki jest ograniczenie kontaktu z innymi i z groźnymi patogenami.
Przypomnijmy tylko, że w kwietniu 2020 pojawiały się dramatyczne apele osób pracujących w domach opieki, które często nie zaznały snu od dwóch dni, ponieważ musiały przebywać w izolacji wraz z podopiecznymi, opiekując się nimi i dbając o ich podstawowe potrzeby. Stres, izolacja, brak snu i zachowania dystansu pomiędzy osobami – to wpływa nie tylko na samopoczucie seniora, ale i jego zdrowie. Dlatego też opieka domowa wciąż jest najlepszym i najbardziej komfortowym rodzajem opieki nad osobami starszymi.