Odpowiednie ułożenie ciała jest bardzo ważne przy operacjach czy po zabiegach, ponadto mamy też pozycję boczną, którą stosuje się w przypadku osób nieprzytomnych. Dzisiaj jednak skupimy się na bezpiecznej pozycji do spania i wypoczywania, ponieważ nieprawidłowości w tej kwestii mogą obciążyć cały organizm, spowodować ć nieprzyjemne bóle czy odleżyny. Odpowiednia pozycja i podparcie ciała jest kluczem do dobrego wysypiania się, a także odzyskania zdrowia i sprawności.
Starsze osoby mają zaburzony rytm snu i czuwania, przez co też często zasypiają nawet w dzień w niewygodnych pozycjach, co może skutkować bólami czy ogólnie niesprawnością. Najlepiej wypracować stałe pory dla snu, na przykład poprzez zwiększenie dziennej aktywności seniora. Ponadto niezwykle ważne jest dbanie o higienę snu, tj. przed snem powinno się przewietrzyć pokój, zjeść lekką kolację i się wyciszyć. Kluczowa jest również pozycja, jaką senior przyjmuje do spania w nocy i do drzemek w ciągu dnia. Dzisiaj mamy kilka słów o tym, jaka to jest pozycja bezpieczna dla seniora.
Pozycja bezpieczna do spania
W przypadku osób starszych szczególną uwagę zwraca się na takie pozycje ułożenia ciała, które nie są obciążające dla układu krążenia. U osób starszych tętnice są mniej elastyczne i poszerzone, przez co nawet po zmianie pozycji ciała podczas wypoczynku lub snu mogą pojawić się nagłe spadki ciśnienia. Ponadto u seniorów możemy zauważyć zmniejszającą się ruchomość klatki piersiowej, przez co więcej powietrza zalega w drogach oddechowych.
Według lekarzy najzdrowszą pozycją jest spanie na plecach. Spanie w ten sposób odciąża kręgosłup i kark, rozluźnia mięśnie oraz nie powoduje ucisku na narządy wewnętrzne. Ponadto umożliwia swobodne wyprostowanie nóg oraz rąk, a głowa skierowana jest w górę, co ułatwia oddychanie. Aby odciążyć biodra, warto lekko unieść kolana, wsuwając coś pod nie, na przykład poduszkę typu klin.
Pozycja bezpieczna do wypoczywania
Niewłaściwa pozycja podczas wypoczynku, na przykład taka, kiedy senior nie ma podparcia dla głowy, może powodować zwyrodnienia, bóle i migreny. Ważne jest również podparcie kręgosłupa, zwłaszcza w pozycji siedzącej, przy użyciu specjalnej ergonomicznej poduszki lub podkładki lędźwiowej.
Co może przydać się seniorowi do bezpiecznego snu i wypoczynku:
- Wygodny materac, najlepiej sprężynowy kieszeniowy, który dopasowuje się pod krzywizny ciała. Ten rodzaj materaca polecany jest zwłaszcza osobom skarżącym się na różne dolegliwości ze strony karku czy pleców.
- Poduszki, tutaj najlepiej ortopedyczne, dostosowane do różnych pozycji. Ponadto może się przydać dodatkowa poduszka pod tułów oraz kolana, aby odciążyć miednicę, biodra i kręgosłup.
- Kliny pozycjonujące, które ułatwiają ułożenie ciała w bezpiecznej pozycji. Możemy nimi podeprzeć zarówno głowę, jak i kończyny. Wsunięte w odpowiednie miejsca, np. pod stopy, zapobiegają powstawaniu odleżyn. Są niezbędne, kiedy senior śpi na boku, ponieważ usztywniają ciało w newralgicznych miejscach.
- Zagłówki, czyli podpórki pod głowę i plecy, które zapewniają komfort w pozycji półsiedzącej oraz siedzącej, na przykład podczas czytania czy oglądania TV.
- Podnóżki dobrze, jakby były trochę wyższe od mebla, na którym senior siedzi, ponieważ wówczas usprawnia się krążenie krwi oraz odciąża się bolące stawy. Przydatne zwłaszcza seniorom mającym problemy z chodzeniem lub po operacjach biodra.
Sen i wypoczynek są bardzo ważne dla seniora, dlatego tak ważna jest bezpieczna pozycja w trakcie tych czynności. Tylko dzięki prawidłowemu ułożeniu ciała oraz zadbaniu o jego podparcie nasz podopieczny nie będzie odczuwał żadnego dyskomfortu. Obudzi się więc wypoczęty, pełny energii, a nawet skromny relaks w ciągu dnia odpowiednio go zregeneruje i doda sił.